Когато все още не може да ни каже и не знае как да изрази желанията си
Бебе, което е спокойно. Снимка: Getty
Физическата умора е една от основните причини, поради които бебето може да плаче и да се чувства зле. Способността да разпознавате признаците на умора ще помогне да му осигурите здрав сън навреме и да избегнете преумората.
Бебе, което спи. Снимка: Getty
Светлана Дончак, детски консултант по съня, педиатричен невропсихолог, член на Международната асоциация на психолозите, разказва за това как да разграничим умората от други поведенчески сигнали.
Умората е първата стъпка към преумора и докато умореното бебе заспива почти веднага, преумореното е склонно да мрънка, да плаче и да се бори със съня.
Често новите родители не могат правилно да разпознаят признаците на умора, като погрешно ги бъркат с глад, колики или други причини за дискомфорт. По правило това води до натрупване на умора и увеличава риска то просто да не може да заспи поради производството на хормони на стреса.
Умората е естествена реакция на тялото на бебето при продължителна активност. Ако обаче то остане будно по-дълго от обикновено, вероятно вече е преуморено.
Преумората е реакция на стрес, ако мъникът остане прекомерно дълго буден. Това предизвиква производството на кортизол, хормона на стреса.
Кортизолът го държи буден и той просто не може да заспи, дори ако е много уморен.
Ако след една година повечето деца вече имат собствен режим и определено време за лягане през деня и нощта, то новороденото още няма дневен режим и то просто трябва да бъде поставено в леглото на време.
Бебетата под три месеца имат малък или никакъв контрол върху реакциите си. По правило движенията на тази възраст се провокират от рефлекси към външни стимули. Ето защо те не показват почти никакви признаци на умора, но техните рефлекси сигнализират за нарастващи нива на стрес.
Има няколко признака на умора при бебета:
- нетипична нервност, капризи, плач;
- обръщане на главата, извиване на гърба;
- болезнено изражение на лицето;
- стиснати юмручета, опъване на крачетата.
Тези признаци могат също да сигнализират за глад и други причини за физически дискомфорт.
Умората може да бъде разпозната чрез метода на изключване: обърнете внимание кога бебето е яло или колко време е било будно. Това ще ви помогне да установите причината за дискомфорта му.
Бебе, на което му се спи. Снимка: Getty
След 3 месеца бебето обикновено се научава да контролира повече движенията си. Това прави симптомите на умора по-предвидими. Типичните признаци на умора включват:
прозяване;
- леко зачервяване на горните клепачи;
- стъклен поглед (изглежда, че има сълза в окото);
- хленчене;
- загуба на интерес към играта и комуникацията;
- пипане на ушите и косата;
- търсене на внимание.
Тези признаци обаче не са универсални и изискват индивидуално наблюдение. Например, някои деца могат да обърнат главичка настрани, за да покажат, че трябва да заспят. Или, когато бебето започне да търка очите си, да дърпа ушите и косата си, може да си помислите, че това се дължи на умора, но ако действията му станат по-рязки, най-вероятно стана дума за преумора.
Какво да направите, ако не можете да разпознаете признаците на умора
Комфортният дневен режим с подходящо време за събуждане за детето ще помогне за предотвратяване на преумора. Това ще създаде рутина и ще увеличи вероятността вашето бебе да заспва по едно и също време.
Времето за лягане в креватчето трябва да е възможно най-спокойно. Ако бебето е уморено, се опитайте да го успокоите.
Да накарате бебето да спи в най-подходящото за него време, е една от най-трудните родителски задачи. Въпреки това, познаването на признаците на умора и продължителността на прозорците в будно състояние, е само половината от битката.
Всяко дете изисква индивидуален подход в зависимост от условията на сън, възрастта, физическото и емоционалното състояние.
За да не попадне в капана на преумората, трябва редовно да наблюдавате поведението му и ако ситуацията излезе извън контрол, не се колебайте да потърсите помощ от консултант по бебешки сън.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари